Logo JRtrainZpět na úvodní stránkuInformace o stránkách JRtrainKalendář akcíJR-report - Zprávy a reportáže ze světa železnice a železničního modelářstvíO Orient-Expressu nejen u násPartneři JRtrainOdkazy, adresářeLiteratura, knihy, časopisyJízdní řády IDOS - vlaky, autobusy a MHDEnglishPošlete pozdrav ...VítejteŽelPage [CNW:Counter]
Úvod - informace o stránkách
Aktualizováno 20. 10. 2009
Vážení příznivci železnice a železničního modelářství
Vítám Vás na stránkách JRtrain.
Zde, v Úvodu, bych Vás chtěl seznámit s historií, současností i budoucností těchto stránek.

     HISTORIE
     Tyto stránky vznikly na počátku roku 2000 (leden / únor) s informacemi o Kroužku Železničních Modelářů při Domu Dětí a Mládeže v Mostě. Po čase se stránky začaly více zaměřovat na železnici samotnou a tak stránky KŽM byly přestěhovány pod stránky DDM Most.
     Hlavním prvkem stránek JRtrain, které byly tehdy zřízeny na serveru VOLNY.CZ, se stal Kalendář akcí. Ten se samozřejmě postupem času objevoval i na jiných stránkách a serverech, nicméně tyto kalendáře byly většinou opsané z tištěného kalendáře Nostalgie, kde později nebývali některé informace aktuální. Také stránky některých pořadatelů akcí nebyly včas aktualizované, a tak jsem přistoupil k ověřovaní akcí.
     Samozřejmě Kalendář akcí nebyl na stránkách jediným prvkem. Přibývaly zde Odkazy na stránky s železniční tématikou a také Zprávy (fotoreportáže) z navštívených akcí.
     Stránky JRtrain se stále rozvíjeli. Kromě Kalendáře akcí (nostalgické jízdy, výstavy, programy v TV,...), Zpráv, Fotoreportáží a Odkazů přibyly informace o Knihách a časopisech. Zprávy a fotoreportáže byly převedeny na nové samostatné stránky JR-report, kde bylo více místa na fotografie. Také se postupně rozšiřovaly Adresáře prodejen a výrobců modelové železnice, Adresáře muzeí a spolků atd.
     Od března 2003 naplno fungoval Projekt kalendáře akcí serverů JRtrain a Klubu železničních cestovatelů. Tento projekt byl založen na databázi akcí, uloženou na serveru KŽC, z které stránky JRtrain čerpaly. Na databázi se podílelo několik přispěvatelů, včetně KŽC a JRtrain. Díky této databázi vznikl na stránkách JRtrain větší prostor pro vytváření podrobností o jednotlivých akcích. Spolupráce neprobíhala jen s KŽC ale i například s webem Českých drah, kde lze v Zájmovém centru najít informace pro modeláře - kalendáře akcí, prodejny a výrobce železničních modelů.
     V roce 2004 došlo na serveru Sweb.cz ke zpoplatnění a tak stránky JRtrain byly přesunuty na novou adresu na serveru Webzdarma. Kde se ovšem dlouho neohřály a díky nové nabídce a spolupráci začaly hostovat na serveru ŽelPage, kde jsou dosud. Postupem času, spolu se změnami jak na ŽelPage, tak i v KŽC, došlo ke přesunutí databáze Kalendáře akcí na server ŽelPage, odkud stránky JRtrain nadále čerpají.

     SOUČASNOST
     V současnosti se stránky JRtrain moc nerozvíjejí, spíše stagnují kvůli značnému nedostatku času. Tímto se omlouvám, že zde naleznete neplatné odkazy, nedokončené či již neaktuální stránky... Nicméně, jak si jistě mnozí všimli, začal jsem více publikovat na portálu ŽelPage, kde se zabývám mimo jiné rozvíjením modelářské sekce. Postupně některé informace, zejména adresáře, odkazy aj., se přestěhovávají do databázového systému portálu ŽelPage.

     BUDOUCNOST
     A co dál do budoucna? Zcela určitě stránky JRtrain nezaniknou, stále tu bude něco zajímavého a co víc, výrazně by se měly zaměřit na modelovou železnici. V roce 2010 nás čeká i jedno malé výročí a to 10 let trvání stránek JRtrain. Děkuji Vám všem za Váš zájem o tyto stránky.

Jiří Randa, JRtrain - jrtrain@seznam.cz
Cheb, Kynšperk n.O., Sokolov, Most, LitvínovJRtrain - stránky o železnici a železničním modelářství


ICQ 320030453 ICQ: 320030453