JRtrain - stránky o železnici a železničním modelářství
Železnice :
- akce u nás
- akce v zahraničí
- Orient Express
- odkazy
Modelářství :
- modelářské akce
- prodejny
- výrobci
- kluby
- odkazy

- Modely 0
- Modely H0
- Modely TT
Staré stránky JRtrain
Modely velikosti 0
O nulce
Moje sbírka
Popis dílů
Kolejiště
OdkazyPopis konstrukčních dílů
Aktualizace: 16. 5. 2015

Na internetu lze snadno najít nejrůznější návody na stavbu modelů menších měřítek, ale v nulce toho moc k mání není. Na této stránce budu postupně uveřejńovat popisy a rozměry různých konstrukčních dílů, jako např. dvojkolí, nárazníky aj. vhodné ke stavbě vlastních modelů.

Dvojkolí s pohonem Domalíp

Pan Luboš Domalíp vyrábí pohonné jednotky - dvojkolí s pohonem, tj. s převodovkou a motorem na jedné nápravě.

Dvojkolí, které lze objednat i samotné, má průměr kol 22 mm, průměr osy (čepu) je 3 mm. Dvojkolí má plná kola (viz foto), lze však po domluvě nalisovat i jiná.
Jedná se o kompletní univerzální pohon pro nulkové modely s motorem na 12 V DC. Proud jednoho motoru nepřesahuje ani při vysokém zatížení 250 mA. Pohon obsahuje mosaznou leptanou převodovku s kluznými ložisky se šnekovým převodem s poměrem 1:24. Montáž pohonu se provádí v rozsochách na čepech nápravy o průměru 3 mm a motor je pouze pružně opřen v rámu modelu, nebo je možné po přidání dvou konzol na čela převodovky celou sestavu pevně přišroubovat do rámu bez nutnosti vedení v rozsochách.
Více zde: www.domalip-modely.cz

Dvojkolí

Dvojkolí - dvě kola s okolky spojená hřídelí valící se po kolejnicích o daném rozchodu, zdánlivě jasná a tedy vždy stejná věc. Nicméně co výrobce, to jiné rozměry. Rozchod je dán normou, tj. 32 mm, ale např. celková délka či průměry osy se již liší, co výrobce, to jiný rozměr. Pro začátek jsem změřil nejdostupnější dvojkolí od firem ETS a Merkur. Co se týče dvojkolí od Merkuru, jedná se o současný výrobek, tedy odizolované, rozměry se netýkají dvojkolí vyráběných v minulém století před a po válce.

ETS: kat.č. 912 - Dvojkolí s plnými koly standardní

Merkur: Kód 9852 - Dvojkolí s plnými koly standardní

Rozsochy

Rozsocha - jednoduchá nápravnice pro jedno dvojkolí. Jako samostatný díl existuje např. u firem ETS nebo Zaňka.

ETS: rozměry: vnitřní šíře - 41,5 mm, otvor pro čep dvojkolí 3,0 x 2,1 mm, rozteč děr pro uchycení šrouby M3 17 mm, tloušťka plechu 0,5 mm.

Podvozky

Dvoj a více nápravové otočné podvozky, v nabídce např. u fy. Merkur.

Merkur: Kód 9854 - Nápravnice kompletní, rozvor dvojkolí je 29 mm (na stránkách Merkuru je uvedeno 30 mm). Celková délka podvozku je 55,4 mm, šířka 56 mm, vnitřní šíře 46,5 mm, otvor pro čep o průměru 4 mm.

Nárazníky

Dalším vhodným dílem pro bastlení jsou nárazníky. Změřil jsem běžné nárazníky používané na vozech továrních modelů ETS a Merkur, tj. neodpružené, s kulatým talířem.

ETS: standardní nárazník, délka 12 mm, průměr talíře 8 mm, závit M3, délka závitu 5 mm. Nárazníky jsou odlévané (také relativně křehké) s přesnými rozměry.

Merkur: Kód 9855 - Nárazník šroubovatelný kulatý, délka cca 10 mm, průměr talíře cca 8 mm, závit M3, délka závitu cca 5 mm. Nárazníky jsou soustružené, nicméně co kus to originál, tedy jejich rozměry jsou s velkými tolerancemi.


e-mail: jrtrain@seznam.cz (C)2000 - 2020 Jiří Randa, JRtrain