JRtrain - stránky o železnici a železničním modelářství
Železnice :
- akce u nás
- akce v zahraničí
- Orient Express
- odkazy
Modelářství :
- modelářské akce
- prodejny
- výrobci
- kluby
- odkazy

- Modely 0
- Modely H0
- Modely TT
Staré stránky JRtrain
Modely velikosti 0
O nulce
Moje sbírka
Popis dílů
Kolejiště
OdkazyO nulce
Aktualizace: 8. 1. 2013

Velikost 0 (nula), měřítko 1:45, rozchod kolejí 32 mm.
Na této stránce Vám budu postupně přinášet zejména vlastní zkušenosti se stavbou modelů a zahradního kolejiště. Kritici jistě namítnou, že nulka není zahradní velikost, nicméně při použití kolejiva z vhodného materiálu lze modely bez problémů v zahradě provozovat.
Nutno podotknout, že než jsem se rozhodl pro tuto velikost oproti klasickému géčku (G), zvažoval jsem několik kritérií. Jedním z hlavních byla cenová dostupnost, např. modely, kolejivo a další komponenty jsou v nulce od ETS či Merkuru řádově o polovinu levnější, nežli v géčku od LGB či Pika. Dalším kriteriem byla dostupnost továrních modelů dle českých předloh - v G se takové nevyrábí, naproti tomu v nulce je hned několik českých výrobců vyrábějících česká vozidla, např. ETS nebo Merkur. Také určitá modelovost, resp. přesnost v měřítku, bylo dalším důvodem, proč ne G. Bohužel ve velikosti G (dle norem NEM IIm, tj. úzkorozchodná), které se říká také Gumová, se dost často setkáváme s modely normálněrozchodných vozidel, které na kolejivu o rozchodu 45 mm nejsou ani v měřítku 1:22,5 odpovídající velikosti II, ani v měřítku 1:32 odpovídající velikosti I, ale někde mezi, zpravidla v měřítkách 1:27 - 29, kdy navíc s ohledem na malé poloměry oblouků jsou modely proporčně kráceny. Když to shrneme, tyto modely pak neodpovídají danému měřítku zmenšení, proporcím a tím i normám NEM.
Samozřejmě kritici mohou namítnout, že plechové modely českých firem ETS a Merkur nejsou úplně modelově věrně ztvárněné, což je pravda, nicméně pro provoz v zahradě pro méně náročného modeláře plně dostačující, zejména plánujete-li přepravu např.určitého pitiva a laskomin z letní kuchyně ke grilu ;-)

Ve velikosti 0 se samozřejmě vyrábí i kvalitní modelově věrné modely za použití stejných či podobných moderních technologií jako u menších měřítek, ale jak jsem naznačil výše, pro provoz v zahradě hodlám využívat modelů stavěných ve stylu Tin Plate - tj. plechové modely, ať již továrních (ETS, Merkur), nebo vlastní stavby.


e-mail: jrtrain@seznam.cz (C)2000 - 2020 Jiří Randa, JRtrain